2o Εργαστηριακό Κέντρο Ρόδου

Υποστηρίζει το ΠΕΠΑΛ Ρόδου

Υποστηρίζει το ΕΠΑΛ Παραδεισίου

Υποστηρίζει το ΔΙΕΚ Ρόδου

Καλή Ανάσταση και Καλό Πάσχα!

Εκτυπώσιμη μορφή (pdf)

Κανονισμός Λειτουργίας Εργαστηρίου

Για την εύρυθμη λειτουργία του εργαστηρίου παρακαλούνται οι χρήστες να τηρούν τα ακόλουθα:

Α. Οι μαθητές

• Συμπεριφέρονται σύμφωνα με τις υποδείξεις του διδάσκοντα για την επίτευξη του μέγιστου δυνατού μαθησιακού αποτελέσματος και συνθηκών ασφαλείας.
  • Αναφέρουν άμεσα στον διδάσκοντα οποιαδήποτε έλλειψη, φθορά ή βλάβη εξοπλισμού αντιληφθούν.
  • Λαμβάνουν θέσεις στο εργαστήριο που καθορίζονται από τον διδάσκοντα και μόνο.
  • Απασχολούν και αξιοποιούν τα υλικά του εργαστηρίου βάση σχεδίου μαθήματος που καταρτίζει ο διδάσκων στα πλαίσια της διδακτέας ύλης και των στόχων κάθε εργαστηριακού μαθήματος. Ειδικά στα εργαστήρια Πληροφορικής, δεν χρησιμοποιούν τους υπολογιστές για παιχνίδια ή για άσκοπη κατανάλωση χρόνου.
  • Μόνο κατόπιν ρητής εντολής/έγκρισης του διδάσκοντα:
  1. αλλάζουν θέση στο εργαστήριο.
  2. μετακινούν εξοπλισμό.
  3. εγκαθιστούν προγράμματα ή/και συσκευές.
  4. τροποποιούν τις ρυθμίσεις των υπολογιστών.
  5. αντιγράφουν δεδομένα.
  • Είναι υπεύθυνοι για την καθαριότητα, την τάξη και τον εξοπλισμό της θέσης εργασίας τους.
  • Δεν επιτρέπεται να φέρουν:
  1. στερεά ή υγρά τρόφιμα,
  2. ενεργοποιημένα κινητά,
  3. οτιδήποτε άλλο τους υποδείξουν οι διδάσκοντες.

Β. Οι διδάσκοντες

• Είναι υπεύθυνοι για:
  1. Την ασφάλεια των μαθητών κατά την χρήση του εργαστηρίου.
  2. Την τήρηση των κανόνων που απευθύνονται στους μαθητές.
  3. Την τήρηση των νόμων περί πνευματικών δικαιωμάτων, προστασίας προσωπικών δεδομένων και πειρατείας λογισμικού κατά τη χρήση του εργαστηρίου.
  4. Την ασφάλιση της εισόδου και των παραθύρων του εργαστηρίου μετά το πέρας κάθε διδακτικής ώρας.
  • Ενημερώνουν το βιβλίο συμβάντων για κάθε διδακτική ώρα, ακόμη κι αν δεν υπάρχουν αξιοσημείωτα συμβάντα.
  • Συντάσσουν και τηρούν πλάνο εργαστηρίου για κάθε μάθημα.
  • Μεριμνούν για την τάξη του εργαστηρίου (τακτοποίηση εξοπλισμού, καρεκλών, σβήσιμο πίνακα, απενεργοποίηση υπολογιστών κλπ) μετά από κάθε χρήση.
  • Απευθύνονται άμεσα στον υπεύθυνο του εργαστηρίου για:
  1. Κάθε βλάβη, φθορά, ή έλλειψη που έχουν αντιληφθεί (αφού προηγουμένως την καταγράψουν στο βιβλίο συμβάντων).
  2. Κάθε τροποποίηση των ρυθμίσεων των συσκευών του εργαστηρίου, ή αναδιάταξη του εξοπλισμού.
  3. Κάθε λογισμικό που απαιτείται και ελλείπει για την υλοποίηση του μαθήματος τους, ώστε να δρομολογηθεί η εγκατάστασή του.

Γ. Απαγορεύεται το κάπνισμα!

Οι Επισκέπτες μας

Σήμερα 0